Doświadczenia edukacji dorosłych osób niewidzących i słabowidzących w Europie
Od sierpnia 2013 do sierpnia 2015 roku realizowaliśmy projekt „Doświadczenia edukacji dorosłych osób niewidzących i słabowidzących w Europie” („Experiences of adult education in Europe for blind or visually impaired people”) w ramach Programu Grundtvig.
Projekt powstał w partnerstwie utworzonym przez organizacje pozarządowe z pięciu krajów: Polski, Włoch, Łotwy, Czech i Hiszpanii. Jego celem była:
- wymiana doświadczeń związanych z edukacją osób niewidomych i słabowidzących między osobami i organizacjami zaangażowanymi w projekt ze szczególnym uwzględnieniem edukacji nieformalnej i pozaformalnej;
- udoskonalenie sposobów nieformalnego i pozaformalnego uczenia się za pomocą wizyt studyjnych, przedsięwzięć kulturalnych etc.;
- wymiana doświadczeń w zakresie promowania aktywności obywatelskiej i doświadczeń edukacji nieformalnej i pozaformalnej skierowanych do osób niewidomych i słabowidzących.
Dobre praktyki
Ważną częścią projektu było opracowanie dobrych praktyk.
Zobacz więcejSTRONA PROJEKTU (po angielsku): ZOBACZ
W ramach projektu odbyły się cztery spotkania, w których udział wzięły osoby oraz organizacje, które weszły w skład krajowych partnerstw w Polsce, we Włoszech, na Łotwie, w Czechach oraz w Hiszpanii.Pierwsze spotkanie odbyło się w Warszawie w dniach 10-12 kwietnia 2014 r., jego tematem był „Proces uczenia się osób niewidomych i słabowidzących w edukacji nieformalnej i pozaformalnej”. RELACJA
Kolejne spotkanie poświęcone było tematyce „Społecznej i zawodowej integracji osób niewidomych i słabowidzących” i odbyło się na Łotwie, w dniach 19-22 czerwca 2014 r. GALERIA
„Wykorzystaniu technologii informacyjnych i komunikacyjnych w procesie pogłębiania umiejętności i wiedzy” to temat trzeciego spotkania w Czechach odbywającego się 4-7 grudnia 2014 roku. RELACJA
Ostatnie spotkanie odbyło się w Madrycie 12-22 marca 2015 r. i poświęcone było „Roli aktywnej postawy obywatelskiej w procesie uczenia się osób niewidomych i słabowidzących”. RELACJA
Więcej o działaniach w projekcie: PODSUMOWANIE PROJEKTU
Współtwórcy projektu:
Organizacja wiodąca działająca na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. Oferuje szereg aktywności związanych z ochroną praw, reprezentowaniem i pomocą społeczną dla osób niewidomych i słabowidzących. Działa w obszarze opieki, zatrudnienia, edukacji i kultury, w celu zwiększania autonomii i mobilności osób niewidomych i słabowidzących.
Jednym z zadań organizacji jest ostrzeganie przed czynnikami mogącymi wpływać na uszkodzenie wzroku i na jego utratę. Posiada również szkołę psów przewodników.
Łotewskie Zrzeszenie Niewidomych (Łotwa, Ryga)Organizacja partnerska działająca na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.
Łotewskie Zrzeszenie Niewidomych jest organizacją pozarządową non-profit założoną w 1926 roku. Jest jedyną łotewską organizacją reprezentującą interesy osób niewidomych i słabowidzących. Poza ośrodkami w Liepaji i Tukumsie posiada 12 regionalnych oddziałów i inne, pomniejsze jednostki.
Posiada 3 500 członków. Głównym celem łotewskiej organizacji jest walka o prawa osób niewidomych i słabowidzących.
Transformado (Hiszpania, Madryt)Organizacja partnerska, której celem jest ułatwianie dostępu do możliwości, których potrzebują do poprawy warunków życia. Stara się nawiązywać do następujących wartości w relacjach z interesariuszami: niezależność, współdziałanie, solidarność, oszczędność, społeczna równość, odpowiedzialność i tolerancja.
W swoich dwóch liniach działania wspiera samo-zatrudnienie i działalność zarobkową osób społecznie wykluczonych tak, by zatrudnienie czy polepszenie ich zawodowego statusu umożliwiło ich społeczną integrację oraz wspiera sektor ekonomii społecznej zorientowanych na konsultacje, szkolenia dla NGO, instytucji publicznych i szkoleniowych.
Centre for Visualization and Interactivity in Education (Czechy, Ostrawa)Organizacja partnerska. Zadaniem organizacji jest tworzenie rozwiązań dla projektów edukacyjnych wspieranych przez Unię Europejską. Do tego celu wykorzystuje narzędzia audiowizualne, programowanie multimedialne i inne multimedialne produkty zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych i seniorach.
Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych (Polska, Warszawa)
Organizacja partnerska.
Polscy partnerzy projektu:
- Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „TRAKT”
- Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych
- Fundacja Kultury Bez Barier
- Fundacja Aktywizacja
- Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej
- PIRS Creative Lab – Jan Szuster
- Opolskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Turystycznych
- Katarzyna Gajewska
- Zofia Kozioł
Zapraszamy na polski fanpage projektu: Edukacja dorosłych osób niewidzących i słabowidzących
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.