Na czeskim statku

Dzięki projektowi POINT – Platform for Opportunities and Ideas in Non-Profit Training miałyśmy możliwość uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu – Advanced Training for Trainers School, realizowanej przez Czeskie Centrum Fundraisingu.

Świadomie używamy określenia WYDARZENIE, a nie „szkolenie”, czy „warsztat”, ponieważ nie oddają one w pełni tego, co się działo między 20 a 26 maja 2018 roku w urokliwym gospodarstwie agroturystycznym zwanym Statek Výštice, które znajduje się 3 godziny drogi na południe od Pragi (nb. „statek” oznacza po czesku  gospodarstwo 😉

Na Statek zaokrętowało się 19 konsultantów wszelkiej maści (trenerów, coachów i ekspertów) z 8 europejskich państw tj. z Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i oczywiście Polski.

Przez 5 dni wspólnie żeglowaliśmy po morzach i oceanach eksperckiej wiedzy, odkrywając wyspy umiejętności konsultanta np. kompetencje, których potrzebuje w zależności od rodzaju oferowanych usług, sposób projektowania procesu konsultacyjnego, narzędzia, którymi można się posługiwać podczas pracy z klientem indywidualnym i z zespołem, a także tworzenie strategii marketingowej.

Nasi trenerzy – Jana Ledvinová, Jan Kroupa i Peter Guštafik (z zaprzyjaźnionej Słowacji) oraz wspierająca ich Magdalena Špačková wraz z trójką wybitnych czeskich ekspertów, wyczarowali dla nas doskonałe warunki do nauki poprzez różne ćwiczenia, gry, uczenie się w działaniu oraz aktywności na świeżym powietrzu. Z zapałem grałyśmy w terenowe scrabble układane z czeskich liter, a także trójwymiarowego Chińczyka (w wersji Live), który w innych krajach nazywa się Ludo Game lub „Ki nevet a végén”, czyli „Kto się śmieje ostatni”. Wędrowałyśmy z zasłoniętymi oczami po lesie i przeprawiałyśmy się przez jezioro oraz bagna (na szczęście zespołowo 🙂 – oj, DZIAŁO się!

Dzięki różnorodnym doświadczeniom, w które się zanurzyłyśmy (szczególnie takie, które wymagały wyjścia ze strefy komfortu) mogłyśmy nie tylko odkrywać i odgrywać rolę konsultanta, ale i odnajdywać siebie – również w tej roli 🙂

„That’s the point!”

Project is supported by the Visegrad Fund and the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands Project.

Autorki: Monika Bartosiewicz-Niziołek, Marta Sykut
Maj 2018