Przeczytać, przeżyć – i co dalej?

“Prawdziwe jest to, co przeżyte”
Antoni Kępiński

Zapraszamy trenerki i trenerów, edukatorki i edukatorów oraz osoby wspierające procesy rozwojowe innych na warsztat z pracy z metaforami.

Warsztat odbędzie się 25 maja 2018 roku w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ!

Bajka i baśń z powodzeniem są wykorzystywane do pracy terapeutycznej, rozwojowej i szkoleniowej. Obserwuje się powrót do źródeł myśli zawartych w opowieściach, coraz popularniejsze stają się wieczory opowieści. Motywy baśniowe badała m.in Marie Louise von Franz, uczennica Junga. Współcześnie powstają bajki dedykowane różnym odbiorcom, z uwzględnieniem ich potrzeb i problemów.

Wartością bajki w sytuacji warsztatowej jest to, że można na niej pracować na różnych poziomach: fabularnym, odnoszącym się do akcji bajki bądź osobistym i grupowym gdzie szuka się analogii do życia uczestników. Poziom wybiera się zależnie od gotowości i poczucia bezpieczeństwa w grupie. Problem, wyzwanie można przepracowywać wyłącznie w warstwie symbolicznej, fabularnej albo pójść głębiej do osobistej.

Bajka porusza wyobraźnię i zarazem emocjonalność odbiorcy. Jest to zarówno szansą jak i zagrożeniem. Stwarza szansę na podważenie niekonstruktywnych schematów i odkrycie nowych, bardziej funkcjonalnych. Z drugiej strony trzeba być czujnym na to gdzie meandruje wyobraźnia odbiorcy.

Korzyści ze szkolenia

Podczas szkolenia dowiesz się jak poprowadzić proces pracy z metaforą w grupie szkoleniowej/warsztatowej i doświadczysz tego procesu na sobie.

Metoda pracy na metaforze przydaje się, gdy Twój zespół lub grupa, z którą pracujesz:

• jest znudzona standardowymi ćwiczeniami
  • chcesz pobudzić ich kreatywność
  • potrzebuje się zdystansować do otaczającej rzeczywistości, problemu
  • szuka sposobu na przełamanie schematów
  • ma trudność w nazwaniu sytuacji, emocji
  • potrzebuje bodźca do refleksji o relacjach w zespole

Zawartość szkolenia

Podczas warsztatu skupimy się na tym skąd czerpać i jak wykorzystywać metafory do pracy z grupami. Przeanalizujemy etapy procesu pracy z metaforą w grupie szkoleniowej:

• na co zwrócić uwagę wybierając metaforę dla konkretnej grupy?
  • jak ją wprowadzić?
  • jakie są możliwe scenariusze pracy z metaforą?
  • na co zwrócić uwagę konsumując efekt pracy grupy?
  • domykanie procesu pracy opartej o metafory

Sięgniemy do psychologicznych mechanizmów oddziaływania bajki. Pokażemy co takiego wynika z jej konstrukcji dla czytelnika, np na jakie elementy fabuły i postaci bohatera zwrócić uwagę pracując z grupą szkoleniową.

Będzie to okazja do poszerzenia wachlarza posiadanych narzędzi trenerskich. Zajęcia mają charakter warsztatu i wymiany doświadczeń uczestników, na bazie których wyjdą z know how do projektowania własnych ćwiczeń opartych o metafory.

Prowadzące

Joanna Frąckiewicz – inicjatorka procesów rozwojowych na bazie metafory, pisarka bajek. Ukończyła Szkołę Trenerów Grupy TROP. W wolnych chwilach maluje, śpiewa i angażuje się w działalność chatki na Jazdowie.

Joanna Niekraszewicz – trenerka i coach, koordynatorka projektów rozwojowych. Skończyła Szkołę Trenerów i Szkołę Coachów Grupy TROP oraz szkołę trenerską procesów grupowych w STOP. Razem z Joanną Frąckiewicz tworzy metaforyrozwojowe.pl – portal dla osób w rozwoju i wspierających rozwój innych w oparciu o bajki, baśnie i przypowiastki. Prywatnie mama dwójki chłopców, przy których uczy się empatii i wrażliwości na otaczający świat.

Termin: 25 maja 2018 r. (piątek)
Godziny: 9.30-15.30

Miejsce szkolenia: Warszawa, Nowolipki 9 B (Stowarzyszeniu STOP)

Cena: 140 zł brutto – członkowie i członkinie, 190 zł brutto – osoby spoza STOP (wystawiamy faktury, płatność przed szkoleniem)

Osoby uczestniczące otrzymają zaświadczenie udziału w szkoleniu.

Zgłoszenia

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 maja 2018 roku w postaci FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO – decyduje kolejność zgłoszeń.

Napisz do nas: biuro@stowarzyszeniestop.pl

Zadzwoń: 724 737 117

Inspiracje

Jeśli chcesz wiedzieć więcej przed szkoleniem możesz zajrzeć na stronę metaforyrozwojowe.pl. Znajdziesz tam informację o działalności trenerek, możesz zapoznać się z niektórymi metaforami rozwojowymi.