Yes, in english – szkolenie trenerskie w STOP

W ramach projektu E-process in e-learning w dniach 16-20 listopada 2015 odbyło się szkolenie dla trenerów i trenerek, za które odpowiadało Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych.

Wielkim wyzwaniem było poprowadzenie po raz w Stowarzyszeniu szkolenia w języku angielskim dla trenerów z Niemiec, Belgii i Łotwy. Zadania podjęły się (z sukcesem!!!) Marta Henzler i Małgorzata Borowska.

W ciągu trzech bardzo intensywnych dni szkoleniowych grupa pracowała nad zagadnieniami tworzenia sytuacji edukacyjnych, wykorzystywaniem cyklu Kolba, angażowaniem uczestników. Omawiano także elementy procesu grupowego i dynamiki pracy w grupie. Dyskutowano o tym, jak wykorzystać tę wiedzę i doświadczenie w e-learningu.

Szkolenie Marty i Małgorzaty uzupełnił mini-warsztat dotyczący osób o specjalnych potrzebach tj. niewidomych i słabowidzących opracowany przez Katarzynę Lipkę–Szostak i Łucję Kornaszewską-Antoniuk. Uzupełnieniem spotkania była wizyta w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Gościliśmy ponadto Karolinę Maliszewską z Fundacji Sendzimira, która przedstawiła swoje doświadczenia w zakresie organizacji procesu edukacji z wykorzystaniem e-learningu oraz Sławomira Łaisa z prezentacją Learning Battle Cards – kart wspomagających konstruowanie projektów edukacyjnych.

Podsumowanie całego szkolenia z użyciem dostępnych w sieci narzędzi do tworzenia filmów, prezentacji i nagrań poprowadził Tomek Janiak.

To był dość stresujący tydzień, cieszę się, że wszystkie osoby prowadzące poradziły sobie znakomicie a uczestniczki i uczestnicy byli zaangażowani, skupieni i chłonęli wiedzę.

Mam nadzieję, że to początek nowego typu szkoleń i projektów w Stowarzyszeniu! Wielkie dzięki!!

Logo Erasmus+, logo E-process in E-learning

Relacja: Daria Sowińska-Milewska