HOMO SAPIENS DIGITAL

To, że w dobie „homo sapiens digital” skuteczni trenerzy i trenerki nie powinni opierać się już tylko na starych, analogowych sposobach przekazywania wiedzy, wiemy nie od wczoraj. A gdzie ci, którzy zaczynali prowadzenie szkoleń jeszcze w epoce przedcyfrowej, mogą podnieść swoje kwalifikacje w zakresie używania technik informacyjnych w procesie edukowania?

Można szukać samodzielnie w internecie i eksperymentować, można również skorzystać z oferty Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych i wyjechać na międzynarodowe szkolenie z tego zakresu! Na ten krok zdecydowałyśmy się  –  ja i Katarzyna Adamska-Dutkiewicz.  Jako delegatki STOP spędziłyśmy pięć dni (pod koniec lutego 2016) na szkoleniu „ICT in Education”, oferowanym przez grecką organizację IDEC z Pireusu.

Ten czas nauki pod względem formy różnił się znacznie od szkoleń, do których przywykłam: nie było ani energizerów, ani ćwiczeń czy dyskusji w grupach – czas upływał nam na słuchaniu prezentacji i wykonywaniu ćwiczeń z komputerem. Czas na poznawanie się mieliśmy za to na przerwach – i nie było to zbyt trudne, bo uczestników było zaledwie siedmioro.
Praca z Moodle - zrzut ekranuW ramach szkolenia zgłębialiśmy tajemnice tworzenia blogów, wiki, masowych kursów online (MOOCs) i gier internetowych. Dla mnie najprzydatniejszą okazała się jednak część, gdy ćwiczyliśmy poruszanie się po platformie Moodle, która jest dającą wiele możliwości wirtualną przestrzenią dla trenerów i innych edukatorów oraz ich odbiorców. Moodle (skrót od Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment) daje możliwość tworzenia prywatnych kursów albo w całości zastępujących uczenie tradycyjne, albo je uzupełniających – wszystko za darmo, w technologii open source. Wielość możliwości (dodawanie kalendarza, testów, ankiet, zadań indywidualnych lub grupowych, forów…) sprawia, że tworzenie kursu / strony jest dla trenera ekscytującą zabawą. A dla uczestników i odbiorców platforma Moodle jest wartościowym narzędziem i sposobem na bardziej efektywną naukę.

 

Warsztat Moodle - 9 maja 2016Chcesz poćwiczyć zakładanie własnej strony na Moodle? W poniedziałek 9 maja w godz. 16-18 zapraszamy do STOP na warsztat pozwalający przećwiczyć najważniejsze funkcje platformy! Już teraz zapisz sobie tę datę w kalendarzu!

Logo Erasmus plus

Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu “STOP na arenie międzynarodowej i w świecie wirtualnym” w ramach programu Erasmus+

Autorka: Małgorzata Tur
Kwiecień 2016