Szkoła Wrażliwego Działania

Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach przygotowanych przez trenerki i trenera 24. Szkoły Trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych sTOP.

Wydarzenie edukacyjne odbywające się w dniach 24-25 lutego 2023 w Przemyślu to siedem nieodpłatnych jednodniowych warsztatów z różnej tematyki.

Weź udział w wydarzeniu:

  • Rozwiń nowe umiejętności i zdobądź wiedzę
  • Wymień się swoim doświadczeniem
  • Poznaj ciekawe osoby, zainteresowane wspólnym tematem
  • Zainspiruj się do dalszego rozwoju i do podjęci nowych działań
  • Poszerzysz swoją perspektywę i otwórz się na nowe możliwości

Organizatorzy: Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych, Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu, Dom Ukraiński w Przemyślu

Patronat medialny: portal ngo.pl

KIEDY?

24 lutego 2023 (piątek), godz. 9.00-15.30 –
trzy warsztaty
25 lutego 2023 (sobota), godz. 9.00-15.00 –
cztery warsztaty

GDZIE?

Dom Ukraiński w Przemyślu
ul. Kościuszki 5

www.przemysl.ukraincy.org.pl

 

UDZIAŁ BEZPŁATNY

ZGŁOŚ SIĘ!

WARSZTATY

1. Ta dzisiejsza młodzież

24.02.2023 (piątek), g. 9.00-15.30
Prowadzący: Adrian Skoczylas

Jak zapraszać młode osoby do działania na partnerskich zasadach.

Podczas warsztatów wyjdziesz z ław szkolnych i poznasz perspektywę młodych ludzi na współczesny świat. Zajrzysz przez ramię do ich smartfonów, dowiesz się, co ich motywuje i ciekawi, a co sprawia trudność w angażowaniu się do działania. Jeśli planujesz zapraszać nastolatków i nastolatki do wspólnych przedsięwzięć, tutaj przygotujesz do tego siebie i swoją organizację lub instytucję.

2. Podziel się miastem!

25.02.2023 (sobota), g. 9.00-15.00
Prowadząca: Katarzyna Komar-Macyńska

Wykorzystanie przestrzeni naszych miast i wsi w projektowaniu działań integracyjnych.

Przychodząc na ten warsztat nie dostaniesz gotowej recepty na idealne działanie integracyjne. Spojrzysz za to na siebie z trochę innej perspektywy, poszukasz wśród otaczających Cię miejsc i rzeczy – tych, które są wspólne. Dodatkowo (to pewne!) zaczniesz patrzeć na przestrzeń miejsca zamieszkania jak na niekończące się źródło inspiracji do rozwoju, spędzania czasu razem i poznawania się – ponad podziałami.

3. Zabawa. Sprawa jest poważna

25.02.2023 (sobota), g. 9.00-15.00
Prowadząca: Iwona Konecka

Wykorzystanie gier i zabaw w integracji międzypokoleniowej oraz wśród młodzieży i osób dorosłych.

Zanurzenie we wspólnej zabawie daje nam poczucie głębokiej łączności z innymi ludźmi. Ten warsztat pozwoli Ci znów doświadczyć lekkiej, bezinteresownej i całkowicie pochłaniającej zabawy. Jednak poza doświadczeniem jej fenomenu na własnej skórze, podejmiesz refleksję nad jej znaczeniem i warunkami, które są niezbędne do jej zaistnienia Przede wszystkim zaś zdobędziesz konkretne narzędzia do wykorzystania jej we własnej praktyce niezależnie od tego czy od lat organizujesz spotkania służące integracji, czy dopiero masz zamiar zacząć tę przygodę.

4. ABC o LGBT

25.02.2023 (sobota), g. 9.00-15.00
Prowadząca: Julia Maciocha

Jak tworzyć bezpieczną przestrzeń dla nieheteronormatywnej młodzieży w edukacji i wolontariacie.

Podczas warsztatu rozłożymy na czynniki pierwsze skrót LGBTQIA, odkryjemy kim są Drąg Queens, czym jest coming out i jak na niego reagować. Poznasz wyniki badań na temat przemocy motywowanej homofobią ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w szkołach. Wspólnie stworzymy przepis na skuteczne sojusznictwo. Nie zabraknie też czasu, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania!

5. Apetyt rośnie w miarę patrzenia

25.02.2023 (sobota), g. 9.00-15.00
Prowadzące: Zuzanna Trzebuchowska-Łaciak, Ewa Duda-Maciejewska

Fotografia kulinarna jako możliwość autoekspresji, łapania chwil i dzielenia się tym co dla nas ważne.

Lubisz zatrzymywać smaki dobrych chwil? Ciekawi Cię fotografia kulinarna? A może myślisz o wykorzystaniu takiej umiejętności w dzieleniu się swoją pasją? Zapraszamy do wspólnego stołu, przy którym zobaczysz swoje fotografie nowym okiem. Poznasz podstawowe zasady tworzenia zdjęć kulinarnych telefonem komórkowym. Uruchomisz swoją wyobraźnię oraz obrazowy sposób myślenia. Dzięki temu za pomocą smakowitego zdjęcia swojej kompozycji kulinarnej opowiesz innym wciągającą historię.

Wykorzystasz proste, bezpłatne narzędzie umożliwiające edycję zdjęć w telefonie tak, aby przyciągały uwagę i pobudzały apetyt na spotkanie, rozmowę, czy wspólne działanie. Poznasz też inne osoby i ich pomysły na wykorzystanie fotografii kulinarnej.

6. Projekt. Instrukcja obsługi.

24.02.2023 (piątek), g. 9.00-15.30
Prowadząca: Agata Kołodziej

ABC dobrego planowania projektu.

Podczas warsztatu skupimy się na praktycznych umiejętnościach niezbędnych do samodzielnego projektowania i wdrażania zmian w społecznościach. Dowiesz się, jak dobrze ocenić potrzeby i dostępne zasoby, stworzyć realny budżet i mądrze zaplanować działania. Będziesz pracować na własnych pomysłach i koncepcjach projektów, które następnie będziesz mógł/mogła wykorzystać w swoich działaniach.

7. Jak sie nie wypalić?

24.02.2023 (piątek), g. 9.00-15.30
Prowadzące: Magdalena Dębkowska, Karolina Więckiewicz

O wypaleniu w działalności pomocowej i o tym, że nie wszystko tu zależy od nas samych.

Dowiesz się, co to jest wypalenie w działalności pomocowej, jakie są jego objawy i przyczyny. Poznasz sposoby radzenia sobie z wypaleniem oraz będziesz mieć okazję do zgłębienia tajemnic self-care i collective-care. Znajdziesz przestrzeń do refleksji i okazję do zaplanowania dalszych kroków. Uruchomisz swój wewnętrzny bezpiecznik i będziesz wiedzieć, jak reagować na jego sygnały.

ZGŁOSZENIA

Poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY lub poniżej:

KONTAKT

Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych:
Zuzanna Trzebuchowska-Łaciak, zuzanna.trzebuchowska@stowarzyszeniestop.pl

Dom Ukraiński w Przemyślu:
Katarzyna Komar-Macyńska, katarzyna.komar@ukraincy.org.pl