Przeczytać, przeżyć – i co dalej?
„Prawdziwe jest to, co przeżyte”
Antoni Kępiński
Zapraszamy trenerki i trenerów, edukatorki i edukatorów oraz osoby wspierające procesy rozwojowe innych na warsztat z pracy z metaforami.
Warsztat odbędzie się 25 maja 2018 roku w Warszawie.
Bajka i baśń z powodzeniem są wykorzystywane do pracy terapeutycznej, rozwojowej i szkoleniowej. Obserwuje się powrót do źródeł myśli zawartych w opowieściach, coraz popularniejsze stają się wieczory opowieści. Motywy baśniowe badała m.in Marie Louise von Franz, uczennica Junga. Współcześnie powstają bajki dedykowane różnym odbiorcom, z uwzględnieniem ich potrzeb i problemów.
Wartością bajki w sytuacji warsztatowej jest to, że można na niej pracować na różnych poziomach: fabularnym, odnoszącym się do akcji bajki bądź osobistym i grupowym gdzie szuka się analogii do życia uczestników. Poziom wybiera się zależnie od gotowości i poczucia bezpieczeństwa w grupie. Problem, wyzwanie można przepracowywać wyłącznie w warstwie symbolicznej, fabularnej albo pójść głębiej do osobistej.
Korzyści ze szkolenia
Podczas szkolenia dowiesz się jak poprowadzić proces pracy z metaforą w grupie szkoleniowej/warsztatowej i doświadczysz tego procesu na sobie.
Metoda pracy na metaforze przydaje się, gdy Twój zespół lub grupa, z którą pracujesz:
- jest znudzona standardowymi ćwiczeniami
- chcesz pobudzić ich kreatywność
- potrzebuje się zdystansować do otaczającej rzeczywistości, problemu
- szuka sposobu na przełamanie schematów
- ma trudność w nazwaniu sytuacji, emocji
- potrzebuje bodźca do refleksji o relacjach w zespole
Zawartość szkolenia
Podczas warsztatu skupimy się na tym skąd czerpać i jak wykorzystywać metafory do pracy z grupami. Przeanalizujemy etapy procesu pracy z metaforą w grupie szkoleniowej:
- na co zwrócić uwagę wybierając metaforę dla konkretnej grupy?
- jak ją wprowadzić?
- jakie są możliwe scenariusze pracy z metaforą?
- na co zwrócić uwagę konsumując efekt pracy grupy?
- domykanie procesu pracy opartej o metafory
Sięgniemy do psychologicznych mechanizmów oddziaływania bajki. Pokażemy co takiego wynika z jej konstrukcji dla czytelnika, np na jakie elementy fabuły i postaci bohatera zwrócić uwagę pracując z grupą szkoleniową.
Będzie to okazja do poszerzenia wachlarza posiadanych narzędzi trenerskich. Zajęcia mają charakter warsztatu i wymiany doświadczeń uczestników, na bazie których wyjdą z know how do projektowania własnych ćwiczeń opartych o metafory.
Prowadzące
Joanna Frąckiewicz – inicjatorka procesów rozwojowych na bazie metafory, pisarka bajek. Ukończyła Szkołę Trenerów Grupy TROP. W wolnych chwilach maluje, śpiewa i angażuje się w działalność chatki na Jazdowie.
Joanna Niekraszewicz – trenerka i coach, koordynatorka projektów rozwojowych. Skończyła Szkołę Trenerów i Szkołę Coachów Grupy TROP oraz szkołę trenerską procesów grupowych w STOP. Razem z Joanną Frąckiewicz tworzy metaforyrozwojowe.pl – portal dla osób w rozwoju i wspierających rozwój innych w oparciu o bajki, baśnie i przypowiastki. Prywatnie mama dwójki chłopców, przy których uczy się empatii i wrażliwości na otaczający świat.
Informacje organizacyjne
Termin: 25 maja 2018 r. (piątek)
Godziny: 9.30-15.30
Miejsce szkolenia: Warszawa, Nowolipki 9 B (Stowarzyszeniu STOP)
Cena: 140 zł brutto – członkowie i członkinie, 190 zł brutto – osoby spoza STOP (wystawiamy faktury, płatność przed szkoleniem)
Osoby uczestniczące otrzymają zaświadczenie udziału w szkoleniu.
Zgłoszenia
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 maja 2018 roku w postaci FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO – decyduje kolejność zgłoszeń.
Napisz do nas: biuro@stowarzyszeniestop.pl Zadzwoń: 724 737 117Inspiracje
Jeśli chcesz wiedzieć więcej przed szkoleniem możesz zajrzeć na stronę metaforyrozwojowe.pl. Znajdziesz tam informację o działalności trenerek, możesz zapoznać się z niektórymi metaforami rozwojowymi.