WIRTUALNY FESTIWAL TRENERSKI

Festiwal Trenerski - logoW tym roku, w związku z sytuacją epidemii, przenosimy go do internetu. Wersja online festiwalu to dla nas wyzwanie, okazja do nauki i sprawdzenia możliwości jakie daje organizacja warsztatów zdalnych oraz zmierzenie się z jej ograniczeniami. Spotkanie z innymi trenerami/kami, wymiana doświadczeń i networking od zawsze były ważnym elementem naszego wydarzenia – działamy dalej, chociaż w innej formie!! Możesz uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach Festiwalu (w danym panelu godzinowym) lub w wybranym spotkaniu. Wszystkie warsztaty są nieodpłatne, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy na pięć spotkań online,  które dotyczą różnych obszarów edukacji dorosłych wspierających zmianę społeczną:

DLA KOGO?

Osoby pracujące z grupami, trenerzy i trenerki, edukatorzy i edukatorki oraz wszyscy zainteresowani podejściami i metodami edukacji osób dorosłych.

KIEDY?

16 maja 2020 / sobota/
10.00-11.30 – jedno spotkanie
11.45-13.15 – dwa różne spotkania
13.30-14.30 – jedno spotkanie
15.40-16.10 – jedno spotkanie

ZGŁOŚ SIĘ!!!

PROWADZĄCY

Członkowie i członkinie Stowarzyszenia STOP: doświadczeni trenerzy i doświadczone trenerki, osoby związane z trzecim sektorem.

WARSZTATY

godz. 10.00-11.30

1. 5 prawnych kłopotów z edukacją zdalną i jak je rozwiązać (1,5 godz.)

PROWADZĄCY: Jarosław Greser

Edukacja zdalna gwałtownie wdarła się do mainstreamu szkoleniowego, a razem z nią wyzwania w sferze prawnej.
W trakcie spotkania:

Dowiesz się w jakim zakresie prawo autorskie stosuje się do edukacji zdalnej
Poznasz zasady wykorzystania szkoleń on-line po ich zakończeniu
Dowiesz się w jakim zakresie można wykorzystywać Twój wizerunek i wizerunek osób uczestniczących
Sprawdzisz czy do tego co robisz on-line ma zastosowanie RODO
Poznasz korzystne i niekorzystne zapisy w umowach na szkolenia on-line

godz. 11.45-13.15 (warsztat do wyboru)

2. Czy te liczby mogą kłamać? O prezentacji danych w pracy trenera (1,5 godz.)

PROWADZĄCA: Klaudia Stano

Czy zdarza Ci się przywoływać liczby i statystyki na prowadzonych przez Ciebie szkoleniach? Czy zastanawiasz się czasami nad tym, jak najlepiej zaprezentować dane, aby wspomagać proces uczenia Twoich uczestników/uczestniczek? Liczby przedstawione w rzetelny sposób mogą bardzo wzbogacić nasze warsztaty, ale również skomplikować, zaciemnić obraz czy nieświadomie zmanipulować. Podczas spotkania chciałbym Ci pokazać, jak efektywnie komunikować się z pomocą danych.

Korzyści z udziału w warsztacie:

Poznasz podstawowe zasady tworzenia zrozumiałych i czytelnych wykresów
Przyjrzymy się temu, jak cienka jest linia między informacją a dezinformacją
Otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące wizualizacji danych w pracy trenerskiej

3. Rady na impas trenerski i w mediacji (1,5 godz.)

PROWADZĄCY: Jerzy Śliwa

„Case study” (oparte na case’ach uczestników), poszerzone o warsztat prezentujący w praktyce uniwersalne i szczególne sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Gdy przygotowujemy do negocjacji, mediacji lub na warsztaty próbujemy przewidzieć nieoczekiwane sytuacje i bierzemy pod uwagę różne warianty, a i tak stale coś nas zaskakuje. Zapraszam na pogodne, zabawne spotkanie z odkrywaniem niezwykłych tajemnic impasów. Przejrzymy emocjonalne i racjonalne sposoby na bezradność i nieoczekiwane przeszkody.

Chcesz poszukać rady lub podzielić się swoimi pomysłami albo zwyczajnie chcesz sprawdzić co na to eksperci… dołącz do nas koniecznie!

godz. 13.30-14.30

4. Ekologiczne inspiracje w pracy trenera (1 godz.)

PROWADZĄCA: Ewa Romanow-Pękal

Szczególnie teraz, kiedy zmiany klimatyczne dają wyraźne dowody, że to nie żarty, poszukujemy sposobów na zbliżenie się do przyrody. Edukacja ekologiczna staje się zagadnieniem przekrojowym i może wzbogacić także warsztat trenerski – warsztat osoby wrażliwej, odnajdującej wartość we włączeniu elementów przyrodniczych w swoje szkolenia.

Na warsztacie:
Nauczysz się kilku gier i zabaw przyrodniczych, które możesz wykorzystać podczas swoich szkoleń np. jako doładowanie energii grupy, ćwiczenie na współpracę, komunikację, czy budowanie strategii
Poznasz ciekawostki przyrodnicze, np.: Czy pachnica pachnie? Kto zjada komara? Czy gruszki rosną na wierzbie?
Dowiesz się jak funkcjonują drzewa i jaka jest ich rola w kontekście zmian klimatycznych

godz. 14.40-16.10

5. Finansowo silni – jak rozmawiać o zarządzaniu finansami z osobami doświadczającymi ubóstwa? (1,5 godz.)

PROWADZĄCE: Katarzyna Lipka-Szostak, Dorota Jezierska

Banki Żywności od kilku lat prowadzą warsztaty edukacyjne skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, odbierających pomoc żywnościową. Obejmują  kilka obszarów tematycznych – tanie i zdrowe gotowanie (warsztaty kulinarne), wykorzystywanie żywności do ostatniego okruszka (czyli o nie marnowaniu żywności), oraz zarządzanie własnymi finansami. Ten ostatni temat okazał się najtrudniejszy, budzący największy opór wśród uczestników. Aby przełamać lody wymyślona została gra „Finansowo silni”, która w kilka minut przełamuje bariery i pozwala uczestnikom na zaangażowanie się w szkolenie.

Podczas warsztatu zaprezentujemy nasze doświadczenia w pracy z osobami, które na zajęcia przychodzą z oporem. Co zrobić aby przełamać początkową niechęć i sprawić, aby uczestnicy zaangażowali się w szkolenie? Przedstawimy grę Finansowo Silni, której celem jest podniesienie poziomu praktycznej wiedzy z zakresu edukacji finansowej wśród osób dorosłych. Gra „Finansowo silni” pozwala uczestnikom przeanalizować problemowe sytuacje i odnieść je do własnego życia. Dzięki temu mogą oni w przyszłości ustrzec się błędów i podejmować racjonalne decyzje konsumenckie.

ZGŁOSZENIA

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY  (formularz otworzy się w nowym oknie)

OSOBY PROWADZĄCE

Jarosław Greser
Jarosław GreserCzłonek STOP
Doktor nauk prawnych, adwokat, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Od 15 lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami zakresie obsługi prawnej, w szczególności w obszarze praw autorskich i zwalczania nieuczciwej konkurencji. Absolwent VIII Szkoły Trenerów STOP z II stopniem certyfikatu. Od 2007 roku ponad 3000 godzin szkoleń z prawa dla organów administracji publicznej, firm oraz organizacji pozarządowych.
Klaudia Stano
Klaudia StanoCzłonkini STOP
Absolwentka 21. Szkoły Trenerskiej STOP. Od prawie dwóch lat działa w fundacjach Katalyst Education oraz OpenStax Poland, w których współtworzy i promuję otwarte zasoby edukacyjne (m.in. prowadząc warsztaty dla nauczycieli i edukatorów w całej Polsce). Z wykształcenia analityczka danych – ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Wizualizacja liczb w zrozumiały i klarowny sposób to jej hobby i chciałaby, aby organizacje pozarządowe w Polsce w coraz większym stopniu korzystały z ogromnego potencjału, który kryje się w danych.
Jerzy Śliwa
Jerzy ŚliwaCzłonek STOP
Mediator, trener mediacji i działacz społeczny od 1989 roku, prezes Stowarzyszenia Mediatorów Gospodarczych i Domu Mediacji we Wrocławiu, autor 10 książek o mediacjach, wykładowca kilkunastu uczelni, w tym Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, inicjator szerokiej współpracy międzynarodowej wokół Kongresu Mediacji Międzynarodowych.
Ewa Romanow-Pękal
Ewa Romanow-PękalCzłonkini STOP
Biolog spec. ekologia roślin i ochrona przyrody. Od 1998 roku zajmuje się edukacją ekologiczną i ochroną przyrody. Głównym miejscem jej działalności jest Kwidzyn i jego okolice. Tutaj tworzyła Centrum Edukacji Ekologicznej, które dało początek Stowarzyszeniu Eko-Inicjatywa, w którym pracuje na co dzień. Współzałożycielka i członkini ogólnopolskiego ruchu CAL, wspierającego lokalne społeczności w zrównoważonym rozwoju. Od 2017 roku certyfikowany inspektor drzew (Instytut Drzewa). Zaangażowana na rzecz zachowania alej w krajobrazie, szczególnie Pomorza, Warami i Mazur.
Katarzyna Lipka-Szostak
Katarzyna Lipka-SzostakCzłonkini STOP
Trenerka (absolwentka Szkoły Trenerskiej STOP), dyrektorka ds. rozwoju i edukacji w Federacji Polskich Banków Żywności, odpowiedzialna za wsparcie edukatorów realizujących warsztaty dla osób otrzymujących żywność w programie unijnym Pomoc Żywnościowa.
Dorota Jezierska
Dorota Jezierska
Socjolożka, prezeska Banku Żywności w Ciechanowie, absolwentka Akademii Trenerskiej BORIS, na co dzień prowadzi szkolenia z zakresu nie marnowania żywności dla różnych grup – uczniów, rodzin, osób dorosłych oraz edukacji kulinarnej i edukacji finansowej dla osób korzystających z pomocy żywnościowej. Szkoli też organizacje z zakresu świadczenia pomocy żywnościowej oraz prawnych aspektów wolontariatu i angażowania wolontariuszy.

KONTAKT

Paulina Sierzputowska – paulina@stowarzyszeniestop.pl
Katarzyna Fusiek – katarzyna@stowarzyszeniestop.pl