Partnerski projekt dotyczący edukacji ekologicznej
Termin realizacji: grudzień 2020 – luty 2023
Numer umowy: 2020-1-PL01-KA204-082246
Strona projektu : www.ecoactiveforplanet.eu
Pod koniec 2020 roku rozpoczęliśmy realizację partnerskiego projektu „Eco-Active for Planet” (Erasmus+ Partnersto strategiczne) łączącego działania edukacyjne z dbaniem i ochroną naszej planety, która mierzy się obecnie z wieloma problemami środowiskowymi i ekologicznymi.
Aby mieć znaczący wpływ, każdy obywatel i każda obywatelka powinien przyczynić się do procesu zmniejszania swojego szkodliwego wpływu na środowisko, zwłaszcza poprzez zmianę nawyków konsumenckich. Wysiłkom na szczeblu krajowym powinna towarzyszyć zmiana postaw i wartości na poziomie obywatelskim, co jest możliwe jedynie poprzez inwestowanie w informację i edukację.
Wierzymy, że edukacja i aktywność obywatelska mogą odegrać istotną rolę w ochronie środowiska. Ważna jest edukacja, która zachęca do nabycia nowej wiedzy i umiejętności, przyczynia się do zmiany postawy obywateli w celu ochrony środowiska, oddziałuje na jednostki i na grupy społeczne.
Chcemy także zachęcić trenerów i trenerki, edukatorów i edukatorki osób dorosłych uczących się do przyjrzenia się otaczającemu ich środowisku i podjęcia działań prowadzących do zmian na poziomie indywidualnym lub lokalnym.
NASZE DZIAŁANIA
Chcemy wyposażyć trenerów i trenerki oraz aktywistów i aktywistki edukacyjne w niezbędną wiedzę, umiejętności oraz wartości i postawy, aby w jak najbardziej efektywny sposób aktywowali i inspirowali obywateli i obywatelki do działań na rzecz planety.
KOMPETENCJE EKOLOGICZNEChcemy zidentyfikować i opisać kompetencjie, których potrzebują dorośli aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko i klimat oraz aby stali się świadomymi i aktywnymi obywatelami i obywatelkami działającymi na rzecz ochrony planety.
DOBRE PRAKTYKIChcemy dać przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy trenerami i trenerkami z krajów europejskich działającymi na rzecz edukacji ekologicznej.
EKO-NAWYKI
Chcemy kształtować eko-nawyki wśród kadry trenerskiej i realizatorów szkoleń aby zmniejszyć negatywny wpływ działalności szkoleniowej na środowisko. Chcemy aby stanowili dobry przykład uczestnikom i uczestniczkom działań edukacyjnych.
SKUTECZNA EDUKACJAChcemy stworzyć i promować nowy model edukacji, który będzie skuteczny w aktywowaniu i uświadamianiu dorosłym uczestnikom i uczestniczkom niezbędnych dla ochrony środowiska działań.
PARTNERZY
- Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych – STOP (NGO Trainers’ Association) – Polska, lider
- Federacja Polskich Banków Żywności (Federation of Polish Food Banks ) – Polska
- Asociace odborníků v andragogice ČR, z. s. – AOA CR (The Association of Czech Experts in Andragogy) – Czechy
- Latvian Permaculture Association – LPB (Latvijas Permakulturas biedriba) – Łotwa
- The Finnish Lifelong Learning Foundation – KVS – Finlandia
- Green European Foundation – GEF – Belgia (siedziba w Luksemburgu)