System certyfikacji sTOP
System certyfikacyjny został stworzony w celu wspierania rozwoju i potwierdzania kompetencji trenerskich członków i członkiń sTOP – trenerów i trenerek związanych ze środowiskiem pozarządowym. System funkcjonuje od 2009 roku i opiera się na opracowanych przez nas standardach. W 2022 roku został odświeżony i dostosowany do spełniania swojej rozwojowej funkcji w jak największym zakresie.
System jest skierowany do członków i członkiń i obecnie obejmuje dwa certyfikaty: Trenerski i Superwizyjny.
Dwa systemy certyfikacji, czyli stary i nowy
TROCHĘ HISTORII
Do marca 2022 roku funkcjonował czterostopniowy system certyfikacji: certyfikat bazowy (po Szkole Trenerskiej), I, II i III stopnia, które były zróżnicowane pod względem wymogów formalnych izakresu doświadczenia. W tej klasyfikacji III stopień był „najwyższy” i osoby go posiadające stawały się Superwizorkami i Superwizorami sTOP.
W latach 2020-2021 prowadziliśmy konsultacje systemu oraz prace nad jego odświeżeniem i dostosowaniem do obecnych realiów szkoleniowych oraz potrzeb rozwojowych trenerów i trenerek. W tym czasie stary system był „zamrożony” i nie były prowadzone nowe procesy certyfikacyjne.
Jesteśmy obecnie w okresie przejściowym i funkcjonują tymczasowo dwa systemy. Certyfikat II i III wpisuje się w obecne wymagania i będzie podlegał przejściu na obecny system.
AKTUALNA BAZA CERTYFIKATÓW
Co obejmuje certyfikacja?
System certyfikacji obejmuje dwa certyfikaty:
- Certyfikat Trenerski: dla osób posiadających doświadczenie minimum 400 godz. szkoleniowych lub innych działań edukacyjnych, w tym w prowadzeniu długich form oraz procesów edukacyjnych.
- Certyfikat Superwizyjny: dla osób z doświadczeniem w szkoleniu i wspieraniu trenerów i trenerek.
Certyfikacja oparta jest na wymogach i kompetencjach określonych na konkretny certyfikat. Kluczowym elementem procesu jest superwizja.Otworzenie procesu certyfikacji jest decyzją osoby certyfikującej się. Proces superwizji na oba certyfikaty przebiega w podobny sposób i polega na pracy osoby superwizowanej z Superwizorem/ką, którzy wspólnie ustalają ścieżkę i czas superwizji. Po zakończeniu procesu superwizji, Superwizor/ka razem z min. dwoma innymi Superwizorami/kami jako Komisja Certyfikacyjna podjmuje decyzję o przyznaniu lub nie certyfikatu.
Certyfikat Trenerski
Trener/trenerka posiadający/a ten certyfikat:
- Prowadzi działania edukacyjne na rzecz tworzenia społeczeństwa otwartego, włączającego i uczącego się przez całe życie.
- Działa zgodnie z zasadami kodeksu etycznego sTOP.
- Posiada doświadczenie w prowadzeniu działań edukacyjnych na poziomie minimum 400 godzin.
- Ma doświadczenie prowadzenia długich form szkoleniowych, procesów edukacyjnych stacjonarnych lub online oraz działań edukacyjnym z kotrenerem/kotrenerką.
- Posiada wymagane kompetencje trenerskie.
Certyfikat Superwizyjny
Trener/trenerka posiadający/a ten certyfikat:
- Prowadzi działania edukacyjne na rzecz tworzenia społeczeństwa otwartego, włączającego i uczącego się przez całe życie.
- Działa zgodnie z zasadami kodeksu etycznego sTOP.
- Jest aktywnym trenerem/ aktywna trenerką.
- Prowadzi edukację z zakresu kompetencji uczenia dorosłych (T&T) przy wykorzystaniu różnych form edukacyjnych (indywidualnych, grupowych, stacjonarnych, online itp.) innych osób prowadzących procesy edukacyjne, np. edukatorów/ek, nauczycieli/ek, trenerów/ek.
- Ma doświadczenie w szkoleniu trenerów i trenerek oraz wspierania ich w rozwoju.
- Posiada wymagane kompetencje trenerskie.
- Posiada wymagane kompetencje superwizyjne.
Jak przebiega proces certyfikacji?
- Zanim przystąpisz do procesu certyfikacyjnego przeczytaj informacje dotyczące superwizji i zapoznaj się z wymaganiami.
- Certyfikacja trenerska i superwizyjna jest dostępna tylko dla członków i członkiń Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych.
- Certyfikat Trenerski i Certyfikat Superwizyjny jest przyznawany na pięć lat. Przed upłynięciem ważności możesz złożyć wniosek o przedłużenie certyfikatu o kolejne pięć lat.
- Wybierz Superwizora/kę z listy sTOP lub skontaktuj się z biurem, aby wspólnie wybrać odpowiednią osobę.
- STOP nie pobiera żadnych opłat za otworzenie procesu certyfikacji, wydanie certyfikatu lub jego przedłużenie.
- Wynagrodzenie za pracę Superwizora/ki jest ustalane między Superwizorem/ką a osobą superizowaną. Jednocześnie STOP będzie starał się prowadzić działania, które pozwolą na bezpłatne korzystanie z superwizji.
- Aby przystąpić do procesu certyfikacji wypełnij i prześlij ankietę zgłoszeniową – to uruchamia proces certyfikacji.
- Ścieżka i czas superwizji jest ustalana wspólnie przez Ciebie i Superwizora/kę. (Zob. Proces superwizji)
- Po zakończeniu procesu superwizji Superwizor/ka razem z min. dwoma innymi Superwizorami/kami (zaproszonymi spośród wszystkich Superwizoró/ek) spotyka się w ramach Komisji Certyfikacyjnej, aby podjąć decyzje odnośnie przyznania lub nie certyfikatu. Na spotkaniu Komisji Superwizor/ka przedstawia wnioski z superwizji, które są dyskutowane i podejmowana jest wspólna decyzja. Komisja Certyfikacyjna działa społecznie i jest tworzona pod konkretną certyfikację.
- Komisja Certyfikacyjna przesyła dokumenty i swoją decyzję do biura sTOP, które skontaktuje się z Tobą.
- W przypadku pozytywnej decyzji biuro wystawia i przesyła certyfikat (w formie elektronicznej i na życzenie oryginał).
- W przypadku negatywnej decyzji dostaniesz rekomendacje od Superwizora/ki. Możesz także odwołać się od decyzji Komisji do Zarządu sTOP w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji. Zarząd w ciągu 14 dni podejmuje decyzje.
Co zawiera proces superwizji?
Proces superwizji certyfikacyjnej ma na celu sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o certyfikat ma doświadczenie i kompetencje zgodne z wymaganiami i kryteriami dla danego certyfikatu.
Proces superwizji certyfikacyjnej może być prowadzony różnymi ścieżkami w zależności od certyfikatu:
- Certyfikat Trenerski – proces superwizji w oparciu o ścieżkę ustaloną z Superwizorem/ką
- Certyfikat Superwizyjny – proces superwizji w oparciu o ścieżkę ustaloną z Superwizorem/ką lub ukończenie Szkoły Superwizyjnej (zgodnie z jej założeniami) (Zob. Ogłoszenie 1. edycji Szkoły Superwizji)
Przebieg procesu superwizji certyfikacyjnej w oparciu o ścieżkę ustaloną z Superwizorem/ką:
- Przed przystąpieniem do procesu superwizji należy:
- Zapoznać się z materiałami i infografikami dla osoby certyfikującej się,
- Wybrać Superwizora/kę,
- Przesłać ankietę zgłoszeniową.
- Proces superwizji zaczyna się od rozmowy osoby certyfikującej się z Superwizorem/ką
- Rozmowa z Superwizorem/ką ma na celu lepsze poznanie doświadczenia osoby certyfikującej się, pogłębienia informacji z ankiety zgłoszeniowej i ustalenie przebiegu procesu superwizji.
- Proces superwizji ma na celu sprawdzenie czy osoba spełnia kryteria na certyfikat.
- Ścieżka i czas superwizji jest decyzją wspólną Superwizora/ki i osoby certyfikującej się.
- Proces superwizji powinien zawierać obserwację uczestniczącą osoby certyfikującej się (stacjonarną lub online). Osoba certyfikująca się i Superwizor/ka ustalają, jakie działania edukacyjne będą obserwowane w ramach superwizji, ile godzin będzie trwała obserwacja, aby można było ustalić, czy osoba ma kompetencje niezbędne do uzyskania certyfikatu. W razie potrzeby proces superwizji można przedłużyć, o ile obie strony się na to zgadzają.
- Osoba certyfikująca się dostaje informację zwrotną od Superwizora/ki odnoszącą się do kompetencji określonych na certyfikat.
Chcę rozpocząć proces certyfikacji!
WYBIERZ SUPERWIZORA/KĘ
Skontaktuj się z wybrana osobą bezpośrednio lub napisz do biura jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze osoby.
Wynagrodzenie za pracę Superwizora/ki jest ustalane między Superwizorem/ką a osobą superizowaną. Będziemy także prowadzić działania dzięki, którym będzie można skorzystać z darmowej superwizji.
WYŚLIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
- Zapoznaj się z wymogami na certyfikat
- Pobierz odpowiedni wniosek (.docx)
- Wypełnij i wyślij zgłoszenie na maila: biuro@stowarzyszeniestop.pl
Dokumenty do pobrania
Dokumenty do wypełnienia:
- Wniosek – Certyfikat Trenerski (.docx) – wypełnia osoba certyfikująca się
- Wniosek – Certyfikat Superwizyjny (.docx) – wypełnia osoba certyfikująca się
- Opis procesu superwizji – Certyfikat Trenerski (.docx) – wypełnia Superwizor/ka, miejsce na informacje od Komisji Certyfikacyjnej
- Opis procesu superwizji – Certyfikat Superwizyjny (.docx) – wypełnia Superwizor/ka, miejsce na informacje od Komisji Certyfikacyjnej
- Wniosek o przeniesienie z III st. na Certyfikat Superwizyjny (.docx) – wypełnia osoba z III stopniem certyfikatu (stary system) przenosząca się na Certyfikat Superwizyjny (nowy system)
- Wniosek o przeniesienie z II i III st. na Certyfikat Trenerski (.docx) – wypełnia osoba z II lub III stopniem certyfikatu (stary system) przenosząca się na Certyfikat Trenerski (nowy system)
- Wniosek o przedłużenie certyfikatu (wkrótce) – dotyczy przedłużenia ważności certyfikatu o kolejne pięć lata
Opisy procesów, listy kompetencji:
- Lista kompetencji – Certyfikat Trenerski (.pdf)
- Lista Kompetencji – Certyfikat Superwizyjny (.pdf)
- Proces superwizji (.pdf)
- Proces certyfikacji i procedura przedłużenia (.pdf)
Przejście ze starego systemu na nowy
Zasady przejścia z czterostopniowego systemu certyfikacji jakości szkoleń do nowego systemu certyfikacji trenerskiej i superwizyjnej:
- Certyfikat bazowy i certyfikat trenerski I stopnia – nie przechodzą do nowego systemu. Ważność wszystkich certyfikatów kończy się 31.12.2026 rok. Do tego czasu osoby posiadające te certyfikaty powinny przejść procedurę certyfikacyjną, aby otrzymać Certyfikat Trenerski.
- Osoby posiadające Certyfikat II i III stopnia jakości szkoleń mogą otrzymać Certyfikat Trenerski po przesłaniu wniosku o przedłużenie wg nowego systemu. Czas na przesłanie wniosku jest do 28.02.2023 roku. W przypadku braku wniosku certyfikat wygasa.
- Osoby posiadające Certyfikat III stopnia jakości szkoleń mogą otrzymać Certyfikat Superwizyjny po przesłaniu wniosku o przedłużenie wg nowego systemu. Czas na przesłanie wniosku jest do 28.02.2023 roku. W przypadku braku wniosku certyfikat wygasa.
Kontakt
- Paulina Sierzputowska – paulina@stowarzyszeniestop.pl