W poszukiwaniu inspiracji

Lotnisko Chopina - Warszawa

Podróżujemy…

7 lutego 2016, Warszawa, Okęcie

Znajdujemy się bez specjalnego kłopotu. Cała nasza piątka – Anka, Daria, Kasia, Marta, Paulina. Przed nami podróż z przesiadkami do miejsca docelowego. Google Street View pokazuje tam głównie las.

Nieco później…

7 lutego 2016, lotnisko w Eindhoven, Holandia

Po słonecznym pożegnaniu w Warszawie w Holandii pogoda umiarkowana. Dość długo trwają poszukiwania taksówki, która miała na nas czekać. Pani z kartką STOP siedziała nieśmiało w kawiarni. No nic, dalej w drogę.

Jeszcze później…

7 lutego 2016, Mol, Belgia

W zasadzie to nie jest Mol – miasteczko, tylko jego okolice – kompleks typowo wakacyjnych ponad 500 domków. Jesteśmy na miejscu, każda ma swoje łóżko. Pierwszy sukces!

Uczymy się…

8 lutego 2016, Ecocentrum De Goren, Mol, pierwszy dzień szkolenia

Początek szkolenia z BINGO! I już wiem, kto był w 10 różnych krajach a kto ma siostrę i niebieskie oczy.

Energię wykorzystują eksperci edukacji dorosłych. Zapamiętuję „flipped class” i model kompetencji Millera. Zdecydowanie najciekawsza wydaje się naszej ekipie matryca kompetencji do wykorzystania przy planowaniu szkoleń.

Pogoda dosyć ponura, ciemno i popaduje. Ośrodek ekologiczny ładny, choć z internetem kiepsko… pech.

Szkolenie - Mol, Belgia

Mamy internet!

9 lutego 2016,  drugi dzień szkolenia

Nasz wykładowca, z wykształcenia muzyk, teraz uczący dorosłych także nowych technologii, ma dla nas wiele wyzwań. Omawiamy i ćwiczymy narzędzia do uatrakcyjnienia i wzbogacenia szkoleń w systemie zdalnym, a także stacjonarnym, np.

Lepszy internet – dzięki wysiłkom organizatora – umożliwia pracę z narzędziami.

Ćwiczymy dalej

10 lutego 2016, trzeci dzień szkolenia

Dziś kolejne praktyczne wyzwania – po zajęciach mam nie tylko własną prostą stronę www, potrafię dodawać teksty z tłumaczeniem do filmów na youtube. Poza tym – PowerMix i Sway.

Aż oczy bolą.

 

Antwerpia - uczestnicy szkolenia w Belgii

Wykład i Antwerpia

11 lutego 2016, czwarty dzień szkolenia

Niestety dziś mniej aktywnie w sali szkoleniowej. Zapoznajemy się z ofertą i sposobem działania VDAB – publicznej instytucji szkoleniowej, której działania są skierowane do osób poszukujących pracy lub chcących podnieść swoje kompetencje. Oferta kursów to prawie 400 tematów.

Na bieżąco sprawdzam, czy urzędy pracy w Polsce dofinansowują kursy elearningowe – doradczyni zdalna z rządowej Zielonej Linii odpowiada, że „Przepisy ogólne niestety milczą na temat nauki w formie e-learningu, dlatego kwestie te regulują urzędy indywidualnie. To czy urząd zdecyduje się sfinansować tego rodzaju naukę zależy od decyzji tego urzędu.” Patrzę na to optymistycznie i dalej nie sprawdzam.

Popołudnie spędzamy w Antwerpii 🙂

Szkolenie - Mol, Belgia

Dobre praktyki

12 lutego 2016, piąty dzień szkolenia

Dziś mamy okazję zapoznać się z propozycją przystosowania internetu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Przedstawiciele WAI-NOT-ICT pozwalają nam testować wykorzystywanie piktogramów w komunikacji w ramach strony www.wai-not.be.

Polski akcent – bliźniacza strona powstała w Polsce, w ramach projektu partnerskiego dofinansowywanego przez UE – krainaoza.org

Kolejny wykładowca wprowadza nas w zagadnienia „serious game” czyli poważnych treści w atrakcyjnych formach.

Przykład: Poverty is not a game

Wielki Plac w Brukseli

Powrót

13 lutego 2016, Mol-Antwerpia-Bruksela-Warszawa

Wracamy, znowu w 4 etapach, z kilkugodzinną przerwą w deszczowej Brukseli.

Planujemy….

Spotkania, webinaria i inne działania dotyczące przekazywania zdobytej wiedzy i umiejętności. Pierwsze informacje – już w marcu emailowo i na Facebooku. Wtedy będziecie mogły i mogli dowiedzieć się więcej!

Zapraszamy!

Wyjazd i szkolenie odbyło się w ramach projektu „E-process in e-learning” finansowanego z Programu Erasmus + Edukacja Dorosłych
 

Logo Erasmus+, logo E-process in E-learning

relacja: Daria Sowińska-Milewska
Grafika:
CC BY-SA Marcin Latka
CC BY-NC Luc Vandeput – Album E-process BE-Mol

Fot. Roger Schroeven (Antwerpia)
Fot. Paulina Sierzputowska