Projekt SMALEI (A Sustainability Matrix for Adult Education Institutions) w ramach programu Erasmus+ ma przyjemność ogłosić uruchomienie swojej strony internetowej. 

Projekt SMALEI ma za zadanie podnieść świadomość środowiska instytucji i organizacji ALE w temacie wyzwań związanych ze zmianą klimatu i ochroną środowiska naturalnego oraz umożliwić instytucjom ALE podjęcie konkretnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach projektu opracowane zostaną zielone kompetencje i metody służące edukatorom i edukatorkom, a także pracownikom ALE tak merytorycznym jak i administracyjnym, w pojęciu konkretnych kroków zmierzających do wspierania zrównoważenia środowiskowego Unii Europejskiej.

 

W tym kontekście powstała strona internetowa projektu SMALEI. 

Na stronie znaleźć można repozytorium dobrych praktyk, ze zbiorem godnych polecenia polityk w zakresie edukacji dorosłych na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym oraz godnych polecenia projektów/inicjatyw/polityk z całej Europy oraz bazę danych materiałów teoretycznych, z szeroką kolekcją materiałów na temat edukacji środowiskowej i ekologicznej,  odnoszących się do poziomu europejskiego i globalnego. 

Dokumenty te są powiązane z pięcioma obszarami zrównoważonego rozwoju, które zostaną uwzględnione w przyszłej matrycy SMALEI.  Specjalna sekcja “SMALEI dla Ciebie” została poświęcona materiałom, które będą obejmować Akademię Cyfrową, Polityczne Rekomendacje  i Mapę Drogową oraz samo serce projektu –  Matrycę SMALEI.

 

Od września 2023 r. eksperci zostaną zaproszeni do odwiedzenia i korzystania z przyszłej internetowej matrycy SMALEI.  Partnerzy projektu pracują obecnie nad opracowaniem matrycy. Matryca będzie dotyczyć pięciu konkretnych obszarów: 

  • Zrównoważony rozwój środowiskowy instytucji, 
  • Zielone umiejętności trenerów i pracowników, 
  • Zaangażowanie osób uczących się, 
  • Podnoszenie świadomości i zaangażowanie ludzi oraz 
  • Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju.  

Zostanie ona udostępniona tutaj.

 

Kanały komunikacji SMALEI wybiegają również ku przyszłości i sama strona internetowa docelowo będzie wykorzystywana szerzej, jako źródło inspiracji dla organizacji sektora  ALE, które poszukują zasobów i pomysłów na praktyczne wdrażanie zrównoważonego rozwoju. 

 

Bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi warsztatami, seminariami/webinariami oraz ogłoszeniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju i edukacji w naszej sekcji aktualności lub śledź nasze wiadomości za pośrednictwem naszego hashtagu #SMALEI w mediach społecznościowych.

Strona projektu: www.stowarzyszeniestop.pl/smalei
Koordynatorka: Anna Skocz, anna.skocz@stowarzyszeniestop.pl